Slitiny wolframu

Charakteristický

Tungsten - v překladu z němčiny "vlčí pěna", prvek skupiny VI tabulky D. I. Mendělejeva , kde je označen symbolem W. Atomová hmotnost 183,92, bije. hmotnost při pokojové teplotě 19,3 g/cm³. Vztahuje se na vzácné kovy, jeho obsah v litosféře je asi 0,0055 %; Wolfram je světle šedý kov, který vypadá jako ocel. Dnes si ho můžete koupit za nejvýhodnější ceny.

Atomové číslo W Atomová (molární) hmotnost g/mol Oxidační stav Hustota [g/ cm3 ] Teplota tání t°C Bod varu t°C Skupenské teplo tání kJ/kg
č. 74 183,84 0, 2, 3, 4, 5, 6 19:25 3422 °С 5500 °С 191

Výhody

Wolfram má bod tání 3395 °C. Vyšší bod tání má pouze uhlík. Díky své žáruvzdornosti se tento kov stal základem nejteplejších slitin. W vře při t° > 5500 °C, má minimální rychlost odpařování při t° 1500 - 2500 °C a významný elektrický odpor: téměř 3x vyšší než u mědi. Wolfram má vynikající mechanické vlastnosti: odolnost proti opotřebení, tvrdost při silném zahřátí, minimální koeficient tepelné roztažnosti, červená tvrdost. To znamená, že wolframové oceli si zachovávají svou tvrdost a pevnost při vysokých teplotách, na rozdíl od většiny ocelí, které ztrácejí tvrdost po dosažení červeného žáru a ochlazení na vzduchu. Nástrojová wolframová ocel se používá pro obrábění kovů rychlostí desítek metrů za sekundu. Chemicky čistý W je dosti tažný a pouze příměs uhlíku a kyslíku mu dodává určitou tvrdost. Má velmi vysokou tepelnou odolnost proti tečení, vysoký modul v tlaku a v tahu, vynikající tepelnou vodivost a vysoký koeficient emise elektronů, který je dále vylepšen ve slitině s jinými oxidy kovů. Wolfram dnes zaujal pevné místo v každodenním životě. Můžete si ho koupit za nejpřijatelnější ceny.

Chemické vlastnosti

Wolfram je chemicky stabilní ve styku s vlhkostí, koncentrovanými roztoky zásad a kyselin, aqua regia, vodík, O 2 (do 400 °C), chlorovodík (do 600 °C), NH 3 (do 700 °C) , vroucí rtuť, N 2 a CO (až 800°C). W reaguje se směsí NH 3 + H 2 O 2 , směsí kyseliny fluorovodíkové a dusičné, s vroucí sírou a chlorem (nad 250 °C), s H 2 S, při t ° červeného žáru, s horkou HNO 3 a horká aqua regia, s taveninami chlorečnanu, dusitanu a dusičnanu draselného, dusitanu sodného, oxidu olovnatého, bromu, fluoru, jodu. WC karbid se získává interakcí s uhlíkem nad 1400 °C, oxid - interakcí s vodní párou a SO 2 (při t ° červeného žáru), CO 2 (nad 1200 °C), oxidy Mg, Al, Th.

Nevýhody wolframu

Obtížnost získávání v čisté formě, křehkost za normální teploty, vysoká měrná hmotnost, tuhost, nízká tažnost. Kování, válcování, tažení wolframu se hodí pouze k silnému zahřívání.

Výroba válcovaných výrobků

Technologická plasticita tohoto kovu je nedostatečná, ale se zvyšující se teplotou se zlepšuje. Proto se wolframové válcované výrobky vyrábějí zpracováním za tepla pod tlakem. Obrobek (k získání tyčí nebo drátu), tzv. tyč, je tvořen metodami práškové metalurgie. Poté se zahřívá a kuje na rotačním kovacím stroji - na tyče Ø 2 - 3 mm. Dodávají se v rovných délkách nebo ve svitku. Z nich se po tažení za tepla získá tenký drát podle GOST 25 501-82. Tento drát je dodáván navinutý na cívce.

aplikace

· Drát a páska jsou žádané v elektrotechnice a radioelektronice kvůli nízkému tlaku par wolframu při vysokých provozních teplotách až 2500 °C. Díky žáruvzdornosti je tento kov nepostradatelný v žárovkách, kineskopech a dalších vakuových trubicích, jako jsou rentgenové terče.

· Vinutí topných těles a tepelná izolace vysokoteplotních elektrických pecí pracujících ve vakuu nebo atmosféře vodíku nebo inertního plynu při t° až 3000 °C jsou vyrobeny z drátu.

· Tyče se používají jako ohnivzdorné elektrody.

· Z wolframu vyrábět kelímky pro odpařování kovů.

· W se používá v kontaktech automobilových rozvaděčů zapalování.

· Vzhledem ke své hmotnosti, protizávažím průbojných pancířů a jádrům podkaliberních a šípovitých opeřených dělostřeleckých granátů, jádrům průbojných střel, ultravysokorychlostním (160 tisíc ot./min) rotorům gyroskopů, které stabilizují let balistických vyrábí se z něj střely.

Slitiny wolframu

· Výroba pancéřování tanků, torpéd a granátů, žáruvzdorných částí leteckých a kosmických raketových motorů, kontejnerů pro skladování radioaktivních izotopů.

Chirurgické nástroje jsou vyrobeny ze slitiny amala.

· Legované nástrojové a žáruvzdorné oceli. Ferrotwolfram (70–86 % W, až 7 % Mo a Fe) pro takové slitiny se získává redukcí koncentrátů scheelitu nebo wolframitu. Nejlepší rychlořezné oceli si zachovávají svou tvrdost při -800 °C. Obsahují až 18,5 % W (nebo W+Mo), 7 % Cr a malé množství Co. Hastalloy je nerezová slitina niklu legovaná wolframem. Ještě tvrdší jsou "stelity" - slitiny na bázi kobaltu s přídavkem W, Cr, C. Nejtvrdší jsou karbidy wolframu. Slitina "viditelná" (WC + 15% Co a malá příměs karbidu titanu) je o 30% tvrdší než běžná wolframová ocel i při 1100°C. Frézy z této slitiny odstraní až 2 kilometry železných hoblin za minutu, dokážou zpracovat „rozmarný“ ebonit, sklo, porcelán, přičemž se samy o sobě mírně opotřebovávají. "Pobedit" - skládá se z krystalů karbidu WC v kobaltové matrici - velmi tvrdá slitina, obsahuje 80-87% W, až 16% Co, 5-7% uhlíku. Místo karbidu wolframu v supertvrdých slitinách - cermetech lze jako plnivo použít karbid titanu.

· "Pobedit" je nepostradatelný při zpracování kovů i nekovů soustružením, frézováním, vrtáním, sekáním. Zastoupeny jsou jakosti: VK2, VK4, VK6, VK8, VK15, VK25, T5K10, T15K6, T30K4, dále slitiny WC, TiC, TaC (třídy TT pro zvláště obtížné podmínky zpracování: hoblování a sekání výkovků z r. žáruvzdorné oceli, vysekávací rotační příklepové vrtání v těžebním a ropném průmyslu).

· Pro výrobu termočlánků se používá wolfram-rheniový drát s 5 % rhenia a drát s 20 % rhenia (BP 5/20).

Třídy drátu VA, VM, VRN, VT-7, VT-10, VT-15 se používají v souladu s GOST 18 903-73.

· V závislosti na průměru a stavu povrchu se z VA drátu vyrábí vlákna žárovek, spirálové a nespirální katody, mřížky, pružiny a smyčkové ohřívače elektronických zařízení, pružiny polovodičových zařízení.

· Drát VRN se používá k výrobě vstupů, traverz a těch částí zařízení, které nevyžadují použití legovaného wolframu.

Wolframové soli

· Takové soli se používají v chemickém a koželužském průmyslu, používají se jako katalyzátory a pigmenty.

· Sulfid wolframu se používá jako tepelně odolné mazivo při t° až do 500 °C.

· Barvy se vyrábějí z wolframového bronzu a dalších wolframových solí.

· Hořčíková a wolframanová výplň fluorescenční zařízení.

· Z WO 3 vyrábíme tuhý elektrolyt tepelně odolné palivové články.

· Monokrystaly wolframanů (wolframany olova, kadmia, vápníku) se používají jako scintilační detektory ionizujícího záření v jaderné energetice a lékařské radiologii.

· WTe 2 wolfram ditelurid se používá jako konvertor tepelné energie na elektrickou energii (termo-EMF je asi 57 μV/K).

· Umělý izotop 185W se používá jako radioaktivní značka při studiu látek. Ve slitině s uranem-235 se v jaderných kotlích na pevnou fázi používá stabilních 184W, protože má úzký průřez záchytu tepelných neutronů (asi 2 barny).

Ve společnosti "Evek GmbH" se slevou.

Nakupujte za nejlepší cenu

Evek GmbH má na skladě širokou škálu wolframových produktů. Vzácné a žáruvzdorné kovy můžete zakoupit prostřednictvím našich zastoupení. Dodací lhůty pro objednávky jsou minimální. Při hromadném odběru jsou poskytovány slevy.