Wolfram válcovaný

Nakupujte wolframové válcované výrobky za přijatelnou cenu od dodavatele Evek GmbH

Charakteristický

Chemický prvek - wolfram, je v šesté skupině periodického systému, má atomovou hmotnost 183,84. Je to jeden z nejtěžších kovů. Získával se z anhydridu wolframu redukcí uhlíkem. Má světle šedou barvu s kovovým leskem. V přírodě se vyskytuje výhradně ve směsích s několika stabilními izotopy, jejichž hmotnostní čísla se pohybují od 180 do 186.

Atomové číslo W Atomová (molární) hmotnost g/mol Oxidační stav Hustota [g/ cm3 ] Teplota tání t°C Bod varu t°C Skupenské teplo tání kJ/kg
č. 74 183,84 0, 2, 3, 4, 5, 6 19:25 3422 °C 5500 °С 191

Příběh

Ještě v 17. století Evropané znali wolframit a scheelit, nejběžnější minerály wolframu. V čisté formě byl wolfram izolován až na konci 18. století, ale dlouho zůstával laboratorní raritou, dokud si v roce 1847 Oxland patentoval výrobu kyseliny wolframové, wolframu sodného a wolframu z kassiteritu. O 10 let později si Oxland nechal patentovat výrobu slitin železa a wolframu, které tvořily základ moderních rychlořezných ocelí. Téměř půl století však nebylo možné tento vývoj zavést do výroby kvůli vysokým nákladům. Wolframová ocel byla poprvé tavena na Uralu v roce 1865. Na konci devatenáctého století. Naléhavá potřeba legovaných a nástrojových ocelí vedla k uvedení řady rychlořezných ocelí v Bethlehem Steel. V roce 1900 byly vzorky těchto slitin představeny na světové výstavě v Paříži, což zasáhlo metalurgy všech vyspělých zemí. Na začátku XX století. Edisona napadlo použít wolframové vlákno v žárovkách. To byl začátek používání wolframu v elektrotechnice. Wolfram dnes přestal být vzácností a zaujal pevné místo v každodenním životě. Můžete si ho koupit za nejpřijatelnější ceny.

Fyzikální vlastnosti

W patří do skupiny žáruvzdorných kovů. Všechny prvky této skupiny se vyznačují vysokým bodem tání (přes 2500 °K) a vysokým indexem hustoty (nad 8 g/m 3 ). Spolu s tím má wolfram vysoký index tvrdosti - 3430 MPa a tento kov má ve srovnání s jinými žáruvzdornými prvky v této skupině periodického systému nejvyšší bod varu 5828 ° K (5555 ° C). Mezi kovy této skupiny je wolfram jedním z nejdražších.

Odrůdy

Wolfram se zpravidla používá ve dvou formách. Prvním typem je porézní kov impregnovaný mědí nebo stříbrem. Díky impregnaci je kov přístupnější pro řezání rychlostí, která může dosáhnout 600 m/min. Ve srovnání s druhým typem wolframu - kujným a nelegovaným, pak tento má maximální řeznou rychlost 90 m / min.

Kromě toho se slitiny wolframu dělí na: monofázové a heterofázové. Za monofázové slitiny jsou považovány slitiny legované určitými chemickými prvky (molybden, chrom, rhenium atd.). Nejodolnější je slitina, která obsahuje 15 % molybdenu. Nejtažnější slitina se získává legováním rhenia, jeho procento ve slitině je asi 26 %. Pokud jde o cenu tohoto typu wolframu, je o něco nižší ve srovnání s porézními kovy.

Heterofázové slitiny zahrnují slitiny obsahující uhlík a zirkonium (niob) v procentech 0,20–0,60 a 0,2–0,6. Při teplotách pod 2300 °C se z takových slitin vysrážejí jemně rozptýlené částice karbidu, čímž se zvyšuje pevnost při vysokých teplotách, takové slitiny se také nazývají disperzně kalené.

Wolfram karbid

Nejčastěji jsou slitiny obsahující karbid WC řazeny do skupiny VK.Dodávají se v různých jakostech (VK6, VK8, VK6M, VK8M). V tomto případě je B obsah karbidu wolframu, K je kobalt. V některých označeních se nachází písmeno M - jemnozrnná slitina, má zvýšenou odolnost proti opotřebení, ale díky jemnozrnnosti klesá odolnost proti nárazu. Slitiny skupiny VK se používají pro zpracování nekovových materiálů, neželezných kovů a jejich slitin, ale i litiny. Slitinu wolframu si můžete koupit na jakémkoli specializovaném místě prodeje.

Spolu s tím existuje několik dalších skupin, jako jsou: TTK a TK. TTK- tato slitina obsahuje karbidy titanu a tantalu. Používají se pro zpracování žáruvzdorných ocelí a slitin titanu.

Slitina skupiny TK se od TTK liší tím, že v jejím složení je přítomen pouze karbid titanu. Tyto slitiny se používají při práci s uhlíkovými oceli, soustružením a frézováním.

Vzhledem k vysokým nákladům na wolfram se často používají slitiny bez wolframu; zahrnují karbidy titanu a další žáruvzdorné kovy (nikl, molybden atd.)

aplikace

Více než 60 % vytěženého wolframu se používá k výrobě nerezových legovaných speciálních nástrojových ocelí. Často se pro tyto účely používá wolframový šrot. Wolframové nekonzumovatelné elektrody se používají pro svařování všech druhů ocelí na střídavý i stejnosměrný proud. Díky speciální barvě elektrod (zlatá, červená, modrá, šedá atd. ) je možné rozlišit, pro jaký typ slitin jsou určeny a jaký typ proudu lze použít.

Po mnoho let se žáruvzdorné wolframové slitiny používají pro žáruvzdorné povlakování technických dílů. Výjimečná žáruvzdornost a minimální povrchové odpařování umožňují použití tohoto kovu pro vlákna elektrických lamp. Některé chemické společnosti jej používají jako katalyzátor v organické syntéze. Spolu s tím se wolframové sloučeniny používají jako tepelně odolné mazivo, jako barviva tkanin, která zvyšují odolnost proti vodě a ohni.

Nakupujte za nejlepší cenu

Evek GmbH prodává široký sortiment tepelně odolných kovových výrobků. Naše kanceláře se nacházejí. Prostřednictvím webových stránek společnosti můžete provést nákup, aniž byste opustili svou kancelář. Technologické vybavení každé fáze výroby umožňuje realizovat individuální zakázky, pokud vás základní provedení výrobku neuspokojuje. Realizujeme kvalitní zakázky nestandardních parametrů, termíny jejich realizace jsou minimální. Pro hromadné nákupy jsou k dispozici slevy.