značka Rhenium

Rhenium je 75. prvek periodické tabulky Mendělejeva. Chemická značka Re (lat. Rhenium) je stříbřitě bílý kov, svými vlastnostmi podobný wolframu a molybdenu. Jsou známy dva izotopy rhenia: 185Re a 187Re. Těžký izotop je téměř dvakrát větší a na rozdíl od lehkého je radioaktivní. Vyzařováním β-paprsků se Rhenium-187 během miliardy let promění v osmium. Rhenium-185 bylo izolováno ve své čisté formě v roce 1925 německými chemiky Noddak. Stal se posledním neradioaktivním prvkem, který byl objeven.

Geologie

Tento prvek vzácných zemin se nachází v molybdenu a měděných rudách. Velmi bohatá naleziště v Chile, USA. Pokud se udrží roční úroveň spotřeby rhenia na 40-50 tunách, lidstvo bude mít dostatek světových zásob na 250-300 let, bez zohlednění recyklace tohoto kovu. V závislosti na čistotě se cena 1 kg rhenia může pohybovat od 1000 do 10 000 USD.

Atomové číslo Re Atomová (molární) hmotnost g/mol Oxidační stav Hustota [g/ cm3 ] Teplota tání t°C Bod varu t°С Skupenské teplo tání kJ/kg
č. 75 186,2 -1, 0, 2, 3, 4, 5, 6, 7 21 3186 °С 5596 °С 34

Poptávka

Po celá desetiletí zůstává poptávka po rheniu stabilní. Hlavním spotřebitelem byl elektrotechnický průmysl. Rhenium se v zásadě používalo k výrobě termočlánků a vláken pro vakuová zařízení. Potřeba rhenia začala růst ve druhé polovině minulého století, kdy se v petrochemickém průmyslu začaly používat rhenium-platinové katalyzátory. Takové katalyzátory umožnily vyrábět levnější vysokooktanový benzín. Ve srovnání se starými platinovými katalyzátory byly rheniové o 50 % účinnější a vydržely 4x déle. Jestliže dříve byla významná část rhenia používána pro legování žáruvzdorných slitin, pak od poslední čtvrtiny 20. století se 75 % rhenia spotřebovalo na výrobu katalyzátorů. Dnes je tento kov relevantní nejen v metalurgii a elektrotechnice, ale také v petrochemii.

Fyzikální vlastnosti

Je to žáruvzdorný a těžký kov, svými vlastnostmi podobný molybdenu a wolframu. Z hlediska bodu tání (3170 °C) je rhenium na druhém místě za wolframem. Jeden krychlový centimetr rhenia váží 21 gramů, těžší než ono je pouze osmium, iridium a platina. Čisté rhenium je mnohem tažnější než wolfram. Za běžných podmínek může být válcován a tažen do nejjemnějšího drátu. Byl také objeven „efekt rhenia“: ukázalo se, že tento kov současně zvyšuje pevnost a tažnost molybdenu a wolframu. Díky vysokému modulu pružnosti se tvrdost rhenia po zpracování výrazně zvyšuje díky mechanickému zpevnění. Pro obnovení plasticity se žíhá ve vodíku, vakuu nebo inertním plynu. Do 1200 °C je jeho pevnost vyšší než u wolframu a mnohem vyšší než u molybdenu. Rhenium odolává opakovanému chlazení a zahřívání bez ztráty pevnosti. Má čtyřikrát větší elektrický odpor než wolfram a molybden.

Chemické vlastnosti

Rhenium je odolnější vůči oxidaci než wolfram, během let na vzduchu nebledne, zachovává si svůj původní lesk, je téměř nerozpustný v kyselině chlorovodíkové a fluorovodíkové, slabě reaguje s H 2 SO 4 i při zahřátí, ale je snadno rozpustný v kyselině dusičné a v roztoku H202 tvoří kyselinu rheniovou. Rhenium tvoří amalgám se rtutí.

Výroba

Těží se z molybdenové a sulfidové rudy s mizivým obsahem solí rhenia, pomocí pyrometalurgických metod (konverze, tavení, oxidační pražení). Při výpalu dochází k sublimaci oxidu rhenia a následnému zachycení speciálními filtry. Část rhenia se obvykle ukládá do škváry, odkud přechází do roztoků sody nebo amoniaku, ze kterých se kov později redukuje vodíkem. Při tavení měděných koncentrátů je obvykle 50–60 % Re odváděno kouřem. Při zpracování koncentrátů mědi se hlavním zdrojem získávání tohoto kovu stává prací kyselina sírová.

aplikace

Použití rhenia je dáno vysokým elektrickým odporem a tepelnou odolností, odolností vůči agresivním chemickým faktorům, vysokou katalytickou aktivitou (blízká platinoidům). Moderní jaderná energetika se neobejde bez slitin obsahujících rhenium. Již na úsvitu atomové éry začali používat slitinu wolframu s 26 % rhenia pro pláště palivových článků a další části pracující v reaktorech při t° 1600−3000°C. Rhenium a jeho slitiny zaujímají stále silnější pozice v letectví a kosmické technice. Zejména slitina tantalu s 2,5 % rhenia a 8 % wolframu je nepostradatelná pro tepelné štíty modulů vracejících se z vesmíru na Zemi. Vysoké fyzikální a chemické vlastnosti (plus dobrá svařitelnost) určují zájem o rhenium ve velkorozpočtových odvětvích, která dokážou zvládnout vysoké náklady. 2/3 rhenia se spotřebuje na legování žáruvzdorných ocelí a povlakování jiných kovů. Čisté rhenium tvoří základ nejkritičtějších částí. Domácí slitiny na bázi wolframu obsahují 5, 20, až 27 % Re (VR-5, VR-20, VR-27VP), na bázi molybdenu - 8, 20 až 47 % rhenia. Používají se také slitiny wolfram-molybden-rhenium - kujné, high-tech, snadno svařitelné. Pracují v nejtěžších podmínkách: odolávají vysokým teplotám, rázovému zatížení, vibracím, kontaktu s agresivními látkami.

Zásobování

Dodáváme certifikované válcované výrobky ze slitin rhenia. Specifikace obsahuje údaje o procentuálním složení a mechanických vlastnostech výrobků. Je snadné u nás velkoobchodně získat jakékoliv polotovary pro velkosériovou výrobu. Spolupracujeme také s maloobchodními nákupčími. Vysoká úroveň služeb a efektivita služeb jsou tváří naší společnosti.

Nakupujte za výhodnou cenu

Webové stránky Evek GmbH obsahují aktuální informace o nákupu válcovaných výrobků ze vzácných a žáruvzdorných kovů. Naši nejlepší manažeři jsou připraveni poskytnout vysoce kvalifikovanou poradenskou pomoc ohledně jakýchkoli aktuálních problémů. Prodáváme polotovary ze vzácných a neželezných výrobků za konkurenceschopnou cenu. Výrobky jsou vyráběny na nejmodernějších zařízeních a splňují kvalitativní požadavky Státní normy a mezinárodních norem kvality. Stálým zákazníkům je poskytován systém slev.