Titan – kov budoucnosti

Relevantnost

Druhá polovina 20. století byla ve znamení širokého rozvoje výroby titanu po celém světě. Tento materiál má řadu výhod - širokou dostupnost a jedinečné spotřebitelské vlastnosti. Předpovídalo se, že titan bude mít zářnou budoucnost. Tento materiál je stejně lehký a odolný proti korozi jako slitina hliníku a hořčíku, ale nesrovnatelně pevnější, odolnější vůči teplu a únava kovu je pro něj neznámá. Titanové díly jsou na rozdíl od ocelových cca 2-3x lehčí.

Potíže
Titan
- prakticky jediný materiál pro letecký průmysl, ale je poměrně složitý na zpracování, má složité chemické a fyzikální vlastnosti. V roce 1940 William Kroll navrhl výrobu kovového titanu ve formě houby redukcí chloridu TiCl4 hořčíkem, ale tato metoda se ukázala jako velmi nákladná a komplikovaná. Do vývoje tohoto kovu bylo investováno mnoho miliard dolarů, ale dodnes nebyla nalezena žádná alternativa k této metodě. Kov dnes zůstává velmi drahý a jeho hlavní oblastí použití je vojensko-průmyslový komplex. Vezmeme-li v úvahu SSSR, v době „závodů ve zbrojení“ na konci 70. let 20. století byly téměř všechny roční zásoby titanu vynaloženy na jediný projekt. Dnes je možné najít informace o tomto projektu, a to byla jaderná ponorka, kde byl jako hlavní konstrukční materiál použit titan. Tato ponorka vytvořila světový rekord (dodnes nepřekonaný) v rychlosti pod vodou, má velkou hloubku, nemagnetickou, nízkou hmotnost.

Dějiny

Když se ukázalo, že použití titanu pro vojenské účely je tak nákladné, počet závodů na výrobu titanu dramaticky poklesl. Dnes se výrobou titanové houby zabývají 4 výrobci a asi 10 velkých spotřebitelů. Spotřebitelé zase vyrábějí titanové výrobky z titanových válcovaných výrobků. Mezi producentské země patří také Rusko. Titanový průmysl zde byl založen již v dobách Sovětského svazu. Vznikl největší průmyslový komplex vyrábějící titan, jeho kapacita byla 80 000 tun ročně. Země byla podle tohoto ukazatele první na světě. Průmysl zahrnoval řadu velkých podniků: v Záporoží (ZTMC), v Usť-Kamenogorsku (UKTMK), ve Verchnaja Salda (VSMPO), v oblasti Sverdlovsk (VSMPO nyní AVISMA). Největší část komplexu patří Rusku. Nyní AVISMA představuje jednu třetinu celkové produkce titanové houby a čtvrtinu celkové produkce válcovaného titanu. Rusko má velký potenciál pro rozvoj tohoto průmyslu, stejně jako pro výrobu palladia a niklu. Udržování a rozvoj výroby titanu není snadný úkol. V roce 1991, kdy se rozpadl SSSR, došlo k prudkému poklesu počtu zakázek a titanový průmysl prošel krizí. V té době se objednávky snížily desítkykrát. Ale titanový průmysl ožil. Nebudeme vám vyprávět o historii jeho oživení, ale pouze zhodnotit současné postavení titanového průmyslu.

Moderní výroba

Sdružení VSMPO/AVISMA v posledních letech zdokonalovalo kvalitu a sortiment výrobků, byly certifikovány podle mezinárodní normy ISO 9001:2000. V důsledku toho byl titan používán v nových průmyslových odvětvích, například při těžbě ropy na moři, a také vstoupil na široký světový trh. V současné době se titan VSMPO používá ve 39 zemích a 240 společnostech. V leteckém sektoru světového trhu výrobky z Ruska soutěží s alternativními dodavateli. Samotná společnost VSMPO-AVISMA je zodpovědná za 65 % všech objednávek titanu zadaných společností Airbus a 35 % společností Boeing. Američtí politici přijímají řadu opatření na ochranu své produkce (Timet, RTI, ATI a Howmet), čímž omezují svou zemi od dodávek titanu z Ruska.
Úroveň expanze VSMPO/AVISMA do zahraničí je velmi vysoká. Stalo se tak proto, že během krize v roce 2001 se trh s titanem zmenšil a letecká technika zažila prudký pokles. Podle odhadů japonské společnosti Toho Titanium se využití kapacity v roce 2002 snížilo na 69 %. Přednosti naší země ve výrobě titanu byly posíleny zprovozněním nových kapacit v Jižní Africe, USA a Austrálii,

Sloučení VSPMO/AVISMA se stalo zřejmým výsledkem oživeného ruského titanového průmyslu. Poslední roky fungování společnosti se vyznačují vysokou rentabilitou výroby. Asociace byla zařazena do ratingu největších ruských společností. V roce 2003 obdržel VSMPO 8,37 miliardy rublů. Podle výsledků roku 2003 společnost poprvé vyplatila dividendy. V důsledku zvýšených nákladů se však výroba hořčíku téměř stala nerentabilní, což mělo za následek snížení výkonu společnosti AVISMA, Berezniki (kontrolované VSMPO). Hlavním důvodem bylo zvýšení cen elektrické energie, které spolu s nízkou cenou hotových výrobků snížilo rentabilitu výroby o 10 %.

Koupit, cena

Evek GmbH prodává válcované ocelové výrobky za optimální ceny. Tvoří se s přihlédnutím k kurzům LME (London metal exchange) a závisí na technologických zvláštnostech výroby bez dodatečných nákladů. Dodáváme polotovary z titanu a jeho slitin v širokém sortimentu. Všechny šarže mají certifikát kvality pro shodu s požadavky norem. U nás můžete hromadně nakupovat nejrůznější produkty pro velkovýroby. Široký výběr, vyčerpávající poradenství našich manažerů, rozumné ceny a včasné dodávky určují tvář naší společnosti. Pro velkoobchodní nákupy existuje systém slev.