Hlavní druhy koroze

Chemická koroze

Koroze je destrukce kovu v důsledku chemických nebo elektrochemických interakcí s prostředím. Chemická koroze je koroze, která se vyskytuje v prostředí, které není elektricky vodivé. Tato koroze nastává, když je ocel vystavena vysokoteplotnímu tepelnému zpracování nebo když je používána v agresivním prostředí. Na povrchu kovu se objeví film oxidu, sulfidu a dalších chemických sloučenin. V některých případech může vytvoření hustého povrchového filmu zabránit další korozi. Například cín, olovo, hliník, chrom a nikl tvoří na svém povrchu souvislý ochranný film. Film na oceli a litině má naopak volnou strukturu, praská a koroze proniká hluboko do kovu.

Elektrochemická koroze

Je to způsobeno tokem elektrického proudu. Jako příklady tohoto typu koroze mohou sloužit konstrukce zkorodované atmosférickou vlhkostí, lodní trupy a hydraulické ocelové výztuže ve slané nebo sladké vodě. Při podrobném zvážení mechanismů chemické a elektrochemické koroze mezi nimi není možné vidět žádný jasný rozdíl. Stává se, že chemická koroze plynule přechází v elektrochemickou korozi nebo naopak. Obecně je koroze kovů v elektrolytech dvojí povahy.

Jiné druhy koroze

Podle podmínek, za kterých ke korozi dochází, se rozlišuje plynová koroze, kdy je kov v plynném médiu o vysoké teplotě, a neelektrolytová koroze, kdy je kov například v benzínu. Atmosférická koroze ovlivňuje kovové konstrukce ve vzduchu. V kapalinách, které vedou elektrický proud, dochází ke korozi elektrolytů. Koroze půdy ovlivňuje podzemní potrubí a podzemní kovové konstrukce. Bludné proudy mohou vést k elektrické korozi. Kontaktní koroze může nastat, když se různé kovy v elektrolytu dostanou do vzájemného kontaktu (např. když se měděné části dostanou do kontaktu s hliníkem). Strukturální koroze souvisí s heterogenitou kovové struktury. Například degradaci litiny v roztoku kyseliny sírové urychlují inkluze grafitu v kovu. Napěťová koroze může změnit svou hodnotu a směr, což má často za následek korozní únavu – snížení meze odolnosti kovu. Například třecí koroze může zničit čep hřídele, když se otáčí ve vodě. V mezerách mezi díly se může objevit štěrbinová koroze. Biokorozi způsobují produkty uvolňované mikroorganismy a lidskými potními žlázami.

Podle lokalizace

Rozlišuje se lokální koroze, solidní koroze a mezikrystalová koroze. Lokalizovaná koroze se koncentruje v izolovaných oblastech na povrchu kovů. Jedná se o nebezpečnou formu poškození. Jeho šíření směřuje dovnitř, což vede ke ztrátě provozuschopnosti. Lokální koroze se často vyskytuje tam, kde dochází k mechanickému poškození povrchu. Pevná koroze se vyznačuje tím, že celý povrch kovu je pokryt rzí, která produkt postupně koroduje. Tento typ koroze lze poměrně snadno sledovat a vyhodnocovat. Pokud proces destrukce začíná na povrchu a zasahuje hluboko do hranic zrn, jedná se o mezikrystalovou erozi. Je to hrozné, protože to vede ke křehnutí kovu a ke snížení jeho nosnosti. Tento typ ničení, který je velmi nebezpečný, se často vyskytuje při svařování nebo tepelném zpracování kovů. Stupeň odolnosti kovů vůči mezikrystalové korozi závisí na procentuálním obsahu uhlíku. Například u legované chromniklové oceli třídy X18H9 vede snížení obsahu uhlíku na 0,015 % k úplnému odstranění tohoto typu koroze.

Koupit, cena

Evek GmbH má vždy skladem vysoce kvalitní válcované oceli legovaných ocelí a uhlíkové oceli s antikorozním povlakem za nejlepší ceny. Je tvořen s ohledem na technologické vlastnosti výroby a nezahrnuje dodatečné náklady. Všechny produkty jsou certifikovány. Dodací lhůty jsou minimální. Velkoobchody získávají zvýhodněné slevy.