Zajímavosti o nerezové oceli

Obecná charakteristika

Nerezová ocel je komplexní slitina, která je odolná vůči korozi pod vlivem atmosférické a půdní vlhkosti a také v agresivním prostředí. V roce 1913 Harry Brearley, který experimentoval s různými druhy slitin, objevil schopnost oceli s vysokým obsahem chrómu odolávat kyselé korozi.

Chemické složení

Při výběru chemického složení slitiny odolné proti korozi platí následující pravidlo. Pokud se ke kovu, který s ním tvoří pevný roztok a je odolný vůči korozi (např. chrom), přidá kov, který není korozivní (např. železo), není ochranný účinek rovnoměrný. Pokud se přidá druhý kov, odolnost proti korozi se nezvyšuje úměrně množství legovací složky, ale postupně. Hlavním legujícím prvkem v nerezové oceli je chrom Cr (12-20%); kromě chrómu ocel obsahuje prvky, které doprovázejí železo (C, Si, Mn, S, P) a prvky zaváděné do oceli, které jí dodávají potřebné fyzikální a mechanické vlastnosti a odolnost proti korozi (Ni, Mn, Ti, Nb, Co, Po).

Chrom

Odolnost proti korozi přímo souvisí s obsahem chrómu ve slitině. Při obsahu 13 % a více se kov za normálních podmínek a v mírně agresivním prostředí stává nerezovým. Více než 17 % Cr ji činí odolnou vůči korozi v agresivnějších oxidačních a jiných prostředích. Zejména v kyselině dusičné o síle až 50 %. Důvodem korozní odolnosti je, že se na povrchu chromované části při kontaktu s agresivními médii tvoří tenký film nerozpustných oxidů. V tomto případě je velmi důležitý stav povrchu materiálu, nepřítomnost vnitřních pnutí a krystalických defektů. V silných kyselinách (sírová, chlorovodíková, fosforečná a jejich směsi) se používají komplexní slitiny s vysokým obsahem Ni a přísadami Mo, Cu, Si.

Klasifikace:

Podle chemického složení se nerezové chromové oceli dělí na: martenzitické, semiferitické (martenziticko-feritické), feritické. Chromniklové oceli se dělí na austenitické, austeniticko-feritické, austeniticko-martenzitické, austeniticko-karbidové. Klasifikace chrom-mangan-niklových ocelí se shoduje s klasifikací chrom-niklových nerezových ocelí.

Austenitické nerezové oceli.

Dělí se na náchylné k mezikrystalové korozi a stabilizované – s příměsí Ti a Nb. Výrazného snížení náchylnosti k mezikrystalové korozi je dosaženo snížením obsahu uhlíku na 0,03 %. Nerezové oceli, které jsou náchylné k mezikrystalové korozi, se po svařování obvykle tepelně upravují. Rozšířené jsou slitiny Fe + Ni, u kterých se vlivem niklu stabilizuje austenitická struktura železa a slitina získává slabě magnetické vlastnosti.

Martenzitické a martenziticko-feritické oceli

Mají dobrou korozní odolnost na volném vzduchu a v mírně agresivním prostředí (slabé roztoky solí a kyselin) a mají vysoké mechanické vlastnosti. Používají se především na opotřebitelné zboží, jako řezné nástroje, jako jsou nože, na pružné prvky a konstrukce a v potravinářském a chemickém průmyslu na díly přicházející do styku s mírně agresivními médii. To zahrnuje oceli jako 30X13, 40X13 atd.

Feritické oceli.

Feritické oceli se používají při výrobě dílů používaných v oxidačních prostředích (např. roztoky kyseliny dusičné), domácích spotřebičů, potravinářství, lehkého průmyslu a zařízení pro výměnu tepla v energetických strojích. Takové oceli mají vysokou odolnost proti korozi v kyselině dusičné, vodných roztocích amoniaku, v dusičnanu amonném, ve směsi kyseliny dusičné, fosforečné a fluorovodíkové a v dalších agresivních prostředích. Tento typ zahrnuje oceli řady 400.

Austenitické oceli

Výhodou ocelí této třídy jsou vysoké provozní vlastnosti (pevnost, tažnost, odolnost proti korozi ve většině pracovních prostředí) a dobrá zpracovatelnost. Proto jsou austenitické korozivzdorné oceli široce používány jako konstrukční materiál v různých odvětvích strojírenství. Oceli řady 300 patří do této třídy.

Austeniticko-feritické oceli

Výhodou ocelí této skupiny je zlepšená mez kluzu oproti austenitickým jednofázovým ocelím, bez tendence k růstu zrn při zachování dvoufázové struktury, nižší obsah silně deficitního niklu a dobrá svařitelnost. Takové oceli jsou široce používány v různých odvětvích moderních technologií, zejména v chemickém inženýrství, stavbě lodí a letectví. Tento typ oceli zahrnuje 08Cr22Ni6T, 08Cr21Ni6M2T, 08Cr18G8Ni2T.

Austeniticko-martenzitické oceli.

Požadavky nových odvětví moderního zařízení na korozivzdorné oceli se zvýšenou pevností a přizpůsobivostí vedly k vývoji ocelí přechodového typu. Jedná se o oceli typů 07Cr16Ni6, 09Cr15Ni9U, 08Cr17Ni5M3.

Slitiny na železo-niklové a niklové bázi

Při výrobě chemických zařízení, zejména pro práci v kyselině sírové a chlorovodíkové, je nutné používat slitiny s vyšší korozní odolností než mají austenitické oceli. Pro tyto účely použijte slitiny na bázi železo-nikl typ 04ChN40MTDTU a slitiny na bázi nikl-molybden H70MF, na bázi chrom-nikl XN58V a chrom-nikl-molybden bázi XN65MV, XN60MB

Výroba a aplikace

Podle ISSF byla v roce 2010 celosvětová produkce nerezové oceli asi 25 milionů tun. Chromové oceli se používají hlavně v hydraulických lisech, lopatkách turbín, krakovacích zařízeních, pružinách, břitech nožů a domácích spotřebičích.

Stabilizované austenitické oceli se používají ve svařovacích zařízeních pracujících v agresivním prostředí a ve výrobcích pracujících při vysokých teplotách 550-800°C. Chromniklové a chrommanganoniklové oceli se používají při výrobě předmětů pro domácnost, zejména nádobí (potravinářské oceli). V potravinářském průmyslu;
Nerezová ocel se používá v deformovaném i litém stavu.

Koupit, cena

Evek GmbH má skladem široký sortiment nerezových slitin za nejlepší ceny. Nabízíme výhodné dodací podmínky pro velkoobchodní i maloobchodní kupující. Na našich stránkách najdete všechny potřebné informace, K vašim službám zkušení manažeři-poradci, kteří jsou vždy připraveni pomoci s výběrem. Kvalita produktu je zaručena přísným dodržováním pravidel výroby ve všech fázích. Dodací lhůty jsou minimální. Pro hromadné objednávky jsou k dispozici preferenční slevy.