Pásové broušení titanu

Relevantnost

Dokončení zakřivených ploch dílů ze slitin titanu se provádí pásovým broušením . Mezi výhody použití brusných pásů patří možnost obrábění s povrchovým, případně lineárním stykem. To vše výrazně snižuje počet tvarovacích pohybů stroje.

Metoda broušení

Jedná se o metodu, která je vyráběna kompresorovými GTE brusnými kotouči a širokými brusnými pásy. K tomuto účelu jsou určeny stroje MB-885, 381ZD, KSH-185, KSH-186. V procesu uchopení pásové tyče současně brousí obrobený povrch na jedné straně. Rozdílem je vysoká produktivita a široké uplatnění v průmyslu pro broušení dílů malých rozměrů.

Pro čepele s délkou peří nad 120 mm je vhodný způsob prošívání úzkými brusnými pásy. Tímto způsobem lze dosáhnout vysokého stupně přesnosti. Způsob šití se provádí na strojích LSh-1, LSh1A, 4ShSL-7, LSh2. Podélné šití se provádí se směrem posuvu dílů přísně kolmo k rovině pohybu použitých brusných pásů.

Na úkor progresivních zpětných pohybů stolu stroje se provádí podélný posuv součásti S. A kruhový posuv zajistí diskrétní rotaci obrobků kolem osy. V procesu obrábění musí být obráběcí stroj LSh-1 nastaven na určitou sílu kontaktního tlaku mezi brusným pásem, který je regulován vyrovnávacími pružinami, a obráběným obrobkem.

Kopírování a způsob záběhu

Používá se pro broušení protínajících se ploch slícovaných v poloměru obrobků. Když jsou všechny plochy tvarovány kopírováním, může být jakákoli pracovní plocha kontaktní kopírky stejně vzdálená tloušťce brusného pásu. Šířka je o něco větší než šířka obráběné plochy. Tento princip je základem provozu takových strojů jako: ZLSH-9 (ZLSH-91), ZLSH-5 (ZLSH-52) a některých dalších. Obrobek, který se má obrábět, musí odpovídat normám pro povrch zanoření. Na kontaktní kopírku je aplikována síla 50-100 N. Napínací síla pásu bude 10 až 30 N na každých 10 mm šířky pásu.

Kompletní opracování dílů se provádí metodou válcování, k tomuto účelu se používá lineární kontakt. Během obrábění bude tvar nástroje přizpůsoben tvarům povrchu obráběné součásti. To se provádí rolováním přes obrobek pomocí definované trajektorie.

Diamantové broušení

Předpokládalo se, že broušení titanových slitin diamantovými kotouči z důvodu chemické afinity uhlíku a titanu by bylo neúčinné – vedlo by k silnému opotřebení diamantových zrn a „ostření“ nástroje. Diamantové broušení vytváří tahová zbytková napětí v povrchové vrstvě. Dnes jsou již vytvořeny diamantové kotouče se speciálními kovovými pojivy, které synchronizují vyhlazení řezných zrn a jejich vyříznutí z pojiva, to znamená, že diamantový kotouč bude samoostřící. Broušení tohoto druhu se dnes poměrně úspěšně používá při broušení hrotů lopatek na kompresorech při výrobě MMPP Saljut.

Elektrochemické broušení

Variantu diamantového broušení lze považovat za obrábění součásti stejnosměrným proudem. Proces probíhá v elektrolytu a jako anoda slouží diamantový kotouč. Tato metoda umožňuje zachovat konstantní řezné vlastnosti diamantového kotouče. Elektrochemické broušení vytváří příznivé tlakové napětí na povrchu obrobku.

Koupit, cena

Evek GmbH prodává válcované kovové výrobky za optimální cenu. Je tvořen s ohledem na kurzy LME (London metal exchange) a závisí na technologických vlastnostech výroby bez zahrnutí dodatečných nákladů. Dodáváme polotovary z titanu a jeho slitin v širokém sortimentu. Všechny šarže mají certifikát kvality pro shodu s požadavky norem. U nás můžete hromadně nakupovat nejrůznější produkty pro velkovýroby. Široký výběr, vyčerpávající poradenství našich manažerů, rozumné ceny a včasné dodávky určují tvář naší společnosti. Pro velkoobchodní nákupy existuje systém slev.