Čistý cín a jeho hlavní problémy. Cínový mor

Relevantnost

Moderní společnost věnuje velkou pozornost otázkám spojeným se zachováním a ochranou životního prostředí. Rozšířila se zejména technologie pájení bez olova. Olovo je materiál, který lidem vážně škodí, ale zároveň by bylo opuštění jeho použití v elektronice předčasné. Pájky, které neobsahují olovo, mají vysoký bod tání, což činí proces pájení obtížnějším a hůře zvládnutelným. Například po přechodu na bezolovnaté pájení byl k pokrytí kontaktních ploch desek použit čistý cín. Při jeho použití však vyvstala řada nových problémů kvůli vlastnostem tohoto materiálu, které zhoršují provozuschopnost a spolehlivost zařízení v náročných podmínkách. Jedná se především o nitkové výrůstky cínu a schopnost „nemoci“ mrazem („plechový mor“).

Čisté pocínování.

Kontaktní povlaky ošetřené čistým cínem se používají pro spolehlivé spojení a ochranu kovu proti korozi. Přechod na technologii bezolovnatého pájení vedl většinu výrobců k tomu, že začali používat čistý cín pro pokovování kontaktních ploch. Zavedení čistého cínu a stále se zvyšující požadavky na mikrominiaturizaci dílů však vedly k novým negativním vlastnostem tohoto kovu, tzv. „cínovému moru“ a „cínovým vousům“, které jsou známé již dlouhou dobu.

Plechové vousky.

Tvorba „vousů“ je charakteristickým jevem nejen pro tento kov, náchylné jsou k němu i kadmium a zinek. Plechové kníry jsou tenké nitě rostoucí svisle, spirálovitě nebo jako krystaly ve tvaru vidličky či háku. Tyto vousy mohou být dlouhé až 150 µm a způsobit vážné nebezpečí zkratováním sousedních prvků ve vodivém vzoru na desce plošných spojů. Whiskery, když se odlomí nebo ohnou během výroby nebo použití, mohou dobře tvořit propojku-vodič mezi vodivými prvky. Při vyšších proudech se mohou whiskery roztavit a způsobit poruchy zařízení.

Plechový mor.

Tento jev je v elektronickém průmyslu poměrně vzácný. Je to možné při použití čistého cínu, který při nízkých teplotách přechází z α-fáze bílého cínu na β-fázi, šedou amorfní látku. Výrobky pájené cínem se jednoduše rozpadají. Důvodem je zvětšení objemu kovu za studena. Slitiny olova a jiných kovů inhibují tuto přeměnu, která po spuštění má vlastnost kontaktního tečení. Nejvyšší rychlost šíření „moru“ je při t° -33 °C. Přidáním bismutu do slitiny lze zabránit moru, protože atomy tohoto prvku v krystalové mřížce čistého cínu zabraňují přeskupování a slitina se nemění na prášek ani při velmi nízkých teplotách. Dobrým lékem se stalo i legování cínu kobaltem, antimonem a dalšími kovy. Zároveň bylo zjištěno, že zinek a hliník naopak přispívají k šíření moru.

Koupit, cena

Evek GmbH prodává neželezné kovy za nejlepší cenu. Je tvořen s ohledem na kurzy LME (London metal exchange) a závisí na technologických vlastnostech výroby bez dodatečných nákladů. Dodáváme polotovary z cínu a jeho slitin, cínové pájky v širokém sortimentu. Všechny šarže výrobků mají certifikát kvality pro shodu s požadavky norem. U nás můžete hromadně nakupovat nejrůznější produkty pro velkovýroby. Široký výběr, vyčerpávající poradenství našich manažerů, rozumné ceny a včasné dodávky určují tvář naší společnosti. Pro velkoobchodní nákupy existuje systém slev.